Hırdavat
Hırdavat

Hırdavat; üretim ve tüketim süresi içinde, bozulmuş, yıpranmış, kırılmış ve aşınmış durumda olan bir ürünün veya malzemenin tekrar işlevsel hale gelebilmesi için uygulanan her türlü tamir işlerine denir.
Hırdavat kelimesinin anlamı kilit, tel, çivi ve metal eşyalar anlamına gelmektedir. Malzemelerin üretim sürecinde kullanılan yada uygulanan her türlü alet edevat, taşınabilir makina ve sarf malzemelerin tamamı için kullanılan adıdır.

Nalbur malzemeleri; tornavidalar, kontrol kalemleri, penseler, anahtarlar, çekiçler, çeşitli testereler, karga burunlar, yıkama makineleri, sanayi tipi ısıtıcılar, dalgıç pompalar, kaynak makineleri, matkaplar, lazer metreler, zımpara makineleri, gönye kesmeler, profil kesmeler, boru bükmeler, kırıcı deliciler, akülü vidalama makineleri, hava tabancaları, makine vidalamalar, boya tabancaları, çapalama makineleri, su motorları, çim biçme makineleri, tırpan ve ilaçlama pompaları gibi çeşitli örnekler verebiliriz. Gelişen teknolojiyle birlikte her gün yeni aletler ve araçlar çıkmakta olup bozulan ürünlerin tamirinde kullanıcıların işini daha da kolaylaştırmakta ve onlara yardımcı olmaktadır.WhatsApp